TYP: a1

Smutny koniec wyjątkowego żaglowca

poniedziałek, 26 maja 2025
Hanka Ciężadło

Brygantyna Kaisei zbudowana w Polsce pod koniec lat 80. XX wieku zatonęła właśnie w pobliżu bloku 2500 Blanding Avenue w estuarium Oakland. Na miejsce przybyła straż pożarna, która zabezpieczyła teren i odcięła cumy jednostki, by zapobiec uszkodzeniu nabrzeża.

Brygantynę zaprojektował Ryszard Langer – doświadczony projektant, mający na swoim koncie wiele udanych konstrukcji. Niemal 40-metrowy, stalowy żaglowca powstał w Elblągu, a takielunek i wyposażenie – w Gdańsku. Była to więc całkowicie polska jednostka. Początkowo nazywała się Zew, była otaklowana jako szkuner i stanowiła własność PZŻ.

Zew rusza w wielki świat

Żaglowiec wyruszył w dziewiczy rejs na Karaiby, gdzie – zgodnie z założeniami – miał zarabiać na swoje utrzymanie dzięki czarterom. Plan był w zasadzie dobry, ale czasy – bardzo dziwne. Polska nie otrząsnęła się jeszcze z uroków realnego socjalizmu i dramatycznie potrzebowała gotówki. Kiedy więc trafił się kupiec z Japonii (Sail Training Association of Japan), który chciał odkupić żaglowiec, PZŻ przyjęło jego ofertę.

Zew wrócił co prawda do Polski, ale tylko po to, by dokonać pewnych modyfikacji. Ze szkunera zrobiono brygantynę, czym zresztą zajął się słynny inż. Zygmunt Choreń. Zmieniono też nazwę żaglowca – dawny Zew otrzymał imię Kaisei (Gwiazda Morza).

Dalsze losy statku

Przez kilkanaście lat żaglowiec służył wychowaniu młodych japońskich żeglarzy. W 2009 roku odkupiła go amerykańska organizacja pozarządowa Ocean Voyages Institute. Nowy właściciel zdecydował się zachować imię żaglowca, ale zmienił jego przeznaczenie — Kaisei nie służył już młodzieży, ale ekologii i ochronie oceanów: odbywał rejsy badawcze, a także oczyszczał morze z plastiku i porzuconych sieci.

Po pięciu latach organizacja zdecydowała o zastąpieniu go inną jednostką i Kaisei został wystawiony na sprzedaż. Od tego czasu stał zacumowany przy nabrzeżu w Oakland. Niestety, był w kiepskim stanie, dlatego nie było chętnych na jego zakup.

 

 

Tagi: żaglowiec, Kaisei, Zew, USA, Oakland
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 maja

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956