TYP: a1

Trzy medale Mistrzostw Europy w klasie WingFoil dla Polski!

poniedziałek, 26 maja 2025
informacja prasowa PZŻ

Zakończone w Turcji Mistrzostwa Europy w klasie WingFoil okazały się niezwykle udane dla polskiej reprezentacji. Polacy wracają z trzema medalami: Kamil Manowiecki sięgnął po srebro w rywalizacji mężczyzn, Karolina Kluszczyńska zdobyła brąz wśród kobiet, a Szymon Cieślak stanął na najniższym stopniu podium w kategorii U19.

– Bardzo udane regaty dla polskiego teamu. Zabrakło jedynie medalu w kategorii masters, ale plan, jaki sobie założyliśmy, został zrealizowany. Szymon Cieślak zaliczył debiut w tak wielkiej imprezie i to z brązem – relacjonuje Tomasz Janiak, trener Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w klasie WingFoil.

W rywalizacji mężczyzn losy medalu ważyły się do ostatnich chwil finałowego wyścigu. Kamil Manowiecki popłynął bardzo pewnie, świetnie wystartował i utrzymał wysokie tempo przez cały wyścig. Ostatecznie zdobył srebrny medal, przegrywając tylko nieznacznie z Francuzem Mathisem Ghio.

Dla Karoliny Kluszczyńskiej wszystko rozstrzygnęło się ostatniego dnia – Karolina z czwartego miejsca awansowała do półfinałów, które wygrała, a następnie zajęła drugie i trzecie miejsce w wyścigach finałowych, co zapewniło jej miejsce na podium.

– Trzeba zaznaczyć, że warunki były bardzo trudne, z wyjątkowo zmiennym wiatrem. W takich sytuacjach szczęście niejednokrotnie odgrywa kluczową rolę – dodaje trener Janiak.

Największą niespodziankę sprawił Szymon Cieślak, który po raz pierwszy wystąpił w tak prestiżowej imprezie i od razu wywalczył brązowy medal w kategorii U19. To efekt konsekwentnej pracy w ramach programu „Kuźnica Talentów”, prowadzonego przy współpracy z PZŻ. W tym samym programie uczestniczył również Bartosz Peczka, który rozpoczął treningi dopiero w sierpniu, a już pokazuje duży potencjał.

Warto też wspomnieć o Jakubie Balewiczu, który po zakończeniu Mistrzostw Europy w klasie Formula Kite zdecydował się wystartować również w WingFoilu. W ostatnim wyścigu – tzw. Golden Ticket – zaprezentował się z bardzo dobrej strony.

Katarzyna Trautman również może zaliczyć regaty do udanych – awansowała z ćwierćfinału do półfinału, gdzie przez większą część wyścigu płynęła na drugiej pozycji. Niestety, drobny błąd kosztował ją spadek na trzecie miejsce i ostateczne piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

– Możemy być dumni z całej ekipy. Atmosfera w teamie była bardzo dobra – zawodnicy wspierali się i dopingowali nawzajem. Cieszy mnie też fakt, że mamy coraz więcej młodych zawodników, którzy trenują i zaczynają rywalizację w Pucharze Polski – podsumowuje trener Janiak.

Patrząc w przyszłość, szkoleniowiec nie kryje swoich ambicji.

– Nie ukrywam, że jako trener stawiam na młodych ludzi, mając w perspektywie Igrzyska Olimpijskie w 2032 roku w Brisbane. Zachęcam młodzież i dzieci, by próbowały swoich sił w żeglowaniu na WingFoilu, najpierw w regatach krajowych organizowanych przez PSWing, a potem – kto wie – może na arenie międzynarodowej.

Polacy po raz kolejny pokazali, że WingFoil jest naszą mocną stroną w żeglarstwie, a przyszłość tej dyscypliny może być biało-czerwona.

Link do wyników: https://wingfoilracing.org/2025europeans

 

 

 

Tagi: Polska, medal, WingFoil
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 lipca

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882