TYP: a1

Bitwa w Zatoce Hudsona

czwartek, 19 maja 2011
Weronika Morys
Bitwa odbyła się 5 września 1697 roku na Zatoce Hudsona u ujścia rzeki Nelson. W starciu uczestniczyły siły francuskie oraz Kompania Zatoki Hudsona. Bitwa ta była częścią prawie dwustuletniego konfliktu pomiędzy Anglią a Francją o kontrolę nad Ameryką Północną. Zaostrzenie sytuacji nastąpiło kiedy Francuzi wyparli Brytyjczyków z większej części wybrzeża Zatoki Hudsona i Zatoki Jamesa oraz podjęli działania zmierzające do zablokowania brytyjskiej żeglugi na tych akwenach.

Skierowany do walki w celu usunięcia angielskiej kontroli nad Zatoką Hudsona okręt wojenny  “Pelican” z powodu gęstej mgły oddzielił się od reszty francuskiej eskadry. Po pewnym czasie dowodzony przez kapitana Pierre'a Le Moyne D'Iberville'a statek zbliżył się do faktorii York. Część załogi została wysadzona na ląd z poleceniem przeprowadzenia rozpoznania fortu. Kiedy pozostający na statku D'Iberville dostrzegł zbliżające się okręty, założył, że jest to reszta jego eskadry i wyszedł

Replika "Pelicana". Fot. Harfang
jej na spotkanie. Okazało się jednak, że były to jednostki angielskie: okręt wojenny “Hampshire” (56 dział) dowodzony przez Johna Fletchera oraz dwa uzbrojone statki handlowe “Dering” (36 dział) oraz “Hudson's Bay” (32 działa).

Mimo przeważających sił wroga D'Iberville zdecydował się przyjąć bitwę. Po dwóch i pół godzinie krwawych walk “Pelicanowi” udało się zbliżyć na tyle, żeby rozpocząć abordaż na “Hampshire”. Początkowo wydawało się, że szala zwycięstwa przechyla się na stronę anglików. Fletcher wezwał D'Iberville do poddania się, jednak ten odmówił. Podobno w momencie kiedy Fletcher wznosił toast za odwagę D'Iberville’a, eksplodowała prochownia statku “Hampshire”, który zatonął razem z załogą liczącą 290 marynarzy.

Skutkiem tej bitwy było zdobycie przez Francuzów faktorii York w Manitobie, handlowej placówki angielskiej kompanii handlowej (Hudson's Bay Company).
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 maja

Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19
piątek, 2 maja 1851