TYP: a1

Bitwa morska pod Texel

czwartek, 13 stycznia 2011
Weronika Morys
Bitwa pod TexelBitwa została rozegrana 21 sierpnia 1673 roku podczas III wojny angielsko-holenderskiej. Flotą holenderską dowodził Michiel de Ruyter, który miał pod swoja komendą 75 okrętów liniowych i fregat oraz 30 branderów, podczas gdy siły angielsko-francuskie, na które składały się 92 okręty liniowe i fregaty oraz 30 branderów, prowadził książę Rupert.

Bitwa miała na celu zapobiegnięcie wysadzeniu desantu przez flotę angielsko-francuską. De Ruyter planował początkowo nie opuszczać swojej pozycji obronnej w Schooneveld, które było dogodnym miejscem do obrony przed flotą sprzymierzonych. Stadhouder (naczelnik) Wilhelm Orański rozkazał mu jednak wyruszyć w morze na ratunek wracającej z Indii Holenderskich Floty Przyprawowej.

De Ruyterowi udało się wykorzystać sprzyjające warunki pogodowe i oddzielić główne siły sprzymierzonych od ich awangardy, na którą składały się okręty francuskie. W następstwie tego posunięcia doszło do wyczerpującej bitwy między angielskim centrum i ariergardą, a główną masą floty holenderskiej. Obie strony poniosły w tej walce duże straty. Dowodzący ariergardami Spragge i Tromp byli zdecydowani na wszystko, żeby tylko odnieść zwycięstwo. Spragge publicznie przysięgał nawet, że albo sam zginie, albo dopadnie swego przeciwnika Trompa. Z powodu uszkodzeń swoich okrętów dowódcy musieli trzykrotnie przenosić się na nową jednostkę. W końcu Spragge poniósł śmierć, kiedy jego łódź transportowa została trafiona ogniem działowym.

Walka zakończyła się wycofaniem obu stron, Anglicy zrezygnowali jednak z próby wysadzenia swoich wojsk desantowych, które w tym czasie wciąż czekały na zaokrętowanie w Anglii. Pomimo nierozstrzygniętego charakteru, bitwa była strategicznym sukcesem Holendrów.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 maja

Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19
piątek, 2 maja 1851