HOME/Czytelnia/Imprezy/
Velux 5 Oceans - trudne warunki pogodowe, Gutek na prowadzeniu
TYP: a1
Velux 5 Oceans - trudne warunki pogodowe, Gutek na prowadzeniu
środa, 22 grudnia 2010
Weronika Morys
Ainhoa Sanchez/w-w-i.com
Już od początku drugiego etapu okołoziemskich regat Velux 5 Oceans zawodnicy muszą zmagać się z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Chociaż chcieliby jak najszybciej znaleźć się w strefie silnych wiatrów zachodnich, na razie płyną w strefie wyżu, który przynosi im na przemian cisze, szkwały, burze i wiatry z południowego wschodu, a więc z kierunku przeciwnego niż pożądany.
Sytuację dodatkowo utrudnia występujący w tym rejonie ciepły Prąd Agulhas. Płynie on wzdłuż wschodniego wybrzeża południowej Afryki w kierunku południowo-zachodnim, czyli przeciwnym do celu rejsu, jakim jest nowozelandzkie Wellington. Wszyscy skipperzy są sfrustrowani pogodą i chcieliby jak najszybciej znaleźć się w “ryczących czterdziestkach”, ale na razie jest to niemożliwe.
W ciągu ostatnich 24 godzin najszybszy był Zbigniew Gutkowski, dzięki czemu wysunął się na pierwsze miejsce i prowadzi stawkę. 26 Mm za nim płynie Brad Van Liew. Christophe Bullens, który musiał zawrócić z powodu problemów ze sterem, w sobotę rano dotarł do Kapsztadu i rozpoczął naprawy na swoim jachcie "Five Oceans of Smiles Too".
Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19