TYP: a1

Trąba wodna nad Salerno

środa, 21 listopada 2018
Anna Ciężadło

 

Italia zwykle bywa słoneczna, jednak nawet w tak uroczym kraju pogoda nie zawsze jest łaskawa. Ostatnio nie była, przyniosła bowiem burze z gradobiciem i bardzo silny wiatr, który dokonał sporych zniszczeń. Dało się też zaobserwować bardziej spektakularne zjawiska.

 

Kiepską aurę szczególnie mocno dało się odczuć w Salerno, mieście położonym w regionie Kampania w zatoce Morza Tyrreńskiego. Wskutek przechodzącej nad zatoką burzy, na oczach przerażonych mieszkańców uformowała się sporych rozmiarów trąba wodna. 

 

Trąby wodne mogą mieć różną moc, choć z reguły nieco mniejszą, niż te powietrzne. Ta zaobserwowana w Salerno należała jednak do bardziej energicznych; świadkowie twierdzą, że widzieli, jak unosiła z ziemi ciężkie przedmioty i niszczyła stalowe liny cumownicze. Na szczęście, mimo iż zjawisko wyglądało bardzo groźnie, nikomu nic złego się nie stało.

 

Trąba z Salerno nie była jednak osamotniona; nad Cutro w Kalabrii oraz nad regionem Taurisano w Apulii (południowe Włochy) przeszły bowiem trąby powietrzne. Wszystkie te niecodzienne zjawiska to skutek migracji ciepłych mas powietrza znad Afryki.

 

 

Tagi: Salerno, trąba wodna, Włochy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 maja

Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19
piątek, 2 maja 1851