TYP: a1

Sylwetki piratów - Johan Evertsen

wtorek, 19 lipca 2011
Weronika Morys
Johan Evertsen był holenderskim admirałem, który żył w latach 1600-1666. Johan był najstarszym synem Johana Evertsena, znanego jako “Kapitan Jan”, który w 1617 roku zginął niedaleko La Rochelle walcząc z francuskimi korsarzami. W podzięce dla jego zasług synowie Johana zostali mianowani porucznikami przez Admiralicję Zelandii.

Johan Evertsen junior już w wieku 18 lat został kapitanem statku. Walczył w pobliżu La Rochelle w 1625 roku pod dowództwem Willema de Zoete, a w 1626 i 1627 roku brał udział w kampanii przeciwko Berberom, dowodzonej przez Laurensa Reaela. W latach 1628-1636 wyróżnił się w walce przeciwko hiszpańskim korsarzom z Dunkierki. Między innymi uchronił przed przejęciem dowodzoną przez Pieta Heina flotę, wiozącą skarby zdobyte na Hiszpanach. Zdołał też pochwycić sławnego pirata Jacoba Collaerta i odegrał ważną rolę w holenderskim zwycięstwie w ​​bitwie pod Slaak przeciwko Hiszpanom.

W 1637 roku Evertsen został wiceadmirałem, a w 1639 roku w bitwie pod Downs otrzymał komendę nad holenderską eskadrą, która zniszczyła portugalski okręt “Santa Teresa”. W wyniku tej bitwy wszedł w konflikt z Wittem Corneliszoonem de Withem. Skutkowało to tym, że nie powierzano mu dowództwa w bitwach przez kilka kolejnych lat.

W momencie wybuchu pierwszej wojny angielsko-holenderskiej Johan Evertsen wciąż pozostawał na bocznym torze zgodnie z decyzją Witta de Witha, który uważał go za monarchistę. Jednak po porażce de Witha w bitwie pod Kentish Knock i zastąpieniu go przez Maartena Trompa, Johan Evertsen został przywrócony jako dowódca eskadry i pomógł odnieść zwycięstwo w ​​bitwie pod Dungeness, ocalając flagowy okręt Trompa podczas angielskiego ataku. Następnie walczył w 1653 roku w przegranej bitwie morskiej pod Portland i bitwie na płyciźnie Gabbard. Finałowa walka tej wojny, która rozegrała się pod Scheveningen, była również dla Holendrów przegrana, a Tromp został zabity. Statek Evertsena był tak bardzo uszkodzony, że musiał on się wycofać i pozostawić dowództwo de Withowi. Evertsen został oskarżony przez de Witha o tchórzostwo i nie otrzymał żadnego dowództwa przez następne 5 lat. Dopiero w maju 1659 roku, po śmierci de Witha, Evertsen popłynął pod Michielem de Ruyterem we flocie, która wspomagała Jacoba van Wassenaera Obdama w odzyskaniu wysp duńskich.

Evertsen zmarł w 1666 roku, w wyniku ran odniesionych w bitwie pod North Foreland.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 maja

Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19
piątek, 2 maja 1851