TYP: a1

Mistrzostwa Europy klasy Devoti D-One

piątek, 7 września 2012
Informacja prasowa

Fot. Martina Barnetova
W naszej części Europy pogoda nie zawsze sprzyja. O tym mogli przekonać się zawodnicy biorący udział w Pierwszych Mistrzostwach Europy klasy D-One, które odbyły się w dniach 30.08-02.09.2012 w Czechach na zbiorniku Lipno. Na linii startu stawiło się 31 zawodników z ośmiu państw.


Pierwszy dzień regat stał pod znakiem pełnego słońca i letnich temperatur oraz braku wiatru. Na szczęście w następnych dniach wiatru wystarczyło na rozegranie 10 wyścigów. Niestety szczęścia tego zabrakło na przyzwoite temperatury powietrza, a większość wyścigów rozegrane zostało w opadach deszczu.

Całe regaty odbyły się w warunkach niestabilnego wiatru o sile 1-3B. Akwen wymagał czujności od zawodników i koncentracji na taktyce – wyboru odpowiedniej strony trasy regat. W dobrze obsadzonej stawce, w której pojawiło się też kilku olimpijczyków, Polskę reprezentowało trzech zawodników: Michał Korneszczuk (Gdańsk), Piotr Machel (Gdańsk) oraz Paweł Wałecki (Poznań). Zakończyli oni rywalizację odpowiednio na 7, 17 i 20 miejscu. Trochę szczęścia zabrakło w trakcie finałowego dnia, do którego podchodzili z ambicjami ataku na 5, 12 i 17 miejsce. Jednak tym razem musieli uznać wyższość przeciwników.

Fot. Martina Barnetova


Całe regaty wygrał Viktor Teply – reprezentant Czech na olimpiadzie w klasie Laser. Ogłoszono także klasyfikację kobiet, które pływały na wersji jachtu z mniejszym masztem. Wygrała ją Marketa Audyova (CZE).

Organizatorzy zadbali również o „brzegową” część regat. Wieczorami żeglarze kosztowali lokalnych przysmaków. Nie zabrakło również czeskiego piwa.

Już w październiku odbędą się trzecie Mistrzostwa Świata klasy D-One, które noszą miano Gold Cup. Nie zabraknie tam też Polaków – trzymajcie kciuki.

Więcej informacji o następnych wydarzeniach Nautica Boats znajdą Państwo na stronie www.nauticaboats.pl oraz www.d-one.sails.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 maja

Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19
piątek, 2 maja 1851