TYP: a1

Koronowo Cup zakończone

wtorek, 29 maja 2012
Jacek Olubiński
W ostatni weekend na wodach Zalewu Koronowskiego odbyły się regaty żeglarskie inaugurujące sezon PPJK. Nie zabrakło sportowej rywalizacji na wysokim poziomie, dobrej zabawy na brzegu, dużej frekwencji przyjezdnych załóg. Głównym sponsorem regat było miasto i gmina Koronowo.

Regaty o pełnej nazwie Puchar Zalewu Koronowskiego „Koronowo Cup” III Mistrzostwa Polski Omeg Klasycznych odbyły się w terminie 26-27 maja i już tradycyjnie rozpoczęły cykl zmagań Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Organizatorami imprezy byli Stowarzyszenie „Przyjaciele-Sportu”, Przystań „Tazbirowo”, która była portem regat oraz LGD „Trzy Doliny”. Biuro regat rozpoczęło swoją pracę w piątek. Sędzią głównym zawodów była Józefa Ogrodnik.

Zgłoszenia do regat zakończono w sobotę rano liczbą 52 jednostek w 6 klasach. Rozpoczęcie i zakończenie regat poprowadził Prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele-Sportu” Arkadiusz Jankowski, właściciele przystani „Tazbirowo” Michał oraz Wiesław Tazbir w asyście reprezentantów sponsorów oraz zaproszonych gości.

Start do pierwszego biegu odbył się o godzinie 11.30. Przy zmiennym kierunku oraz sile wiatru (1-3B), który wymagał od zawodników 100% skupienia udało się rozegrać 4 wyścigi w pierwszym dniu. Sędzia zdecydował o startach zawodników w 3 grupach. Jako pierwsi popłynęli Żagle 500 oraz debiutująca Nautica 450, druga grupa to T2 i T3, ostatni startowali T1 z Omegą klasyczną. Pierwszy dzień żeglarskich zmagań zakończył się około godziny 16.00. Po wymagającej sporo koncentracji oraz wysiłku fizycznego walce na wodzie, organizatorzy przygotowali dla relaksu w sobotni wieczór biesiadę żeglarską, na której można było posłuchać koncertów dwóch zespołów muzycznych. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Niedzielny poranek to deficyt wiatru i ponad godzinne odroczenie zaplanowanych biegów. Udało się jednak zorganizować dwa krótsze wyścigi, które finalnie wyłoniły zwycięzców regat. W T1 wygrał Andrzej Kęder, drugi był Romuald Knasiecki, a trzeci Maciej Grodzki. W klasie T2 bezapelacyjnie zwyciężył Tomasz Szychowiak, przed Łukaszem Dziewięckim i Zbigniewem Czoczysem. Klasa T3 to trzecie z rzędu zdecydowane zwycięstwo Macieja Lunitza, drugi Andrzej Skoczylas, trzeci Łukasz Pater. Klasę Nautica 450 wygrał Artur Ćwikliński, który pokonał Dorotę Dajkowską, jako trzeci Jarosław Wróblewski. W Żagle 500 królował Piotr Adamowicz, drugi Maciej Bufal, trzeci Jan Majko. W klasie Omega Klasyczna trzeci raz z rzędu wygrał Grzegorz Bitner, który został jednocześnie Mistrzem Polski na ten rok, drugi był Mariusz Kaźmierczak, a trzeci Bogusław Komorowski.

Zawodnicy z pierwszych trzech miejsc otrzymali puchary, medale oraz nagrody pieniężne w wysokości 1000, 500 i 250 zł. Z pośród wszystkich startujących załóg organizator rozlosował 38 zestawów nagród, które wręczał reprezentant głównego sponsora regat Stanisław Gliszczyński, Burmistrz Miasta i Gminy Koronowo. Tegoroczna impreza nie odbyła by się bez hojnych sponsorów, którymi byli: Yachtclick, Art-Kor Arkadiusz Dudziak, Idea TFI, LKW Serwis, Raitech, Sichert, Anka S.C, Crewsaver, Miasto Bydgoszcz, Starostwo Powiatowe Bydgoszcz, Ziembud, Auto-Rafmar, Alfa, Carline, Cartur, Graft, Wilhelm, Racing Kamat, Mixmedia, Sailmedia, Mebleolubinski.pl, Port Lotniczy Bydgoszcz, Navigacje.pl, Gal-Tek, Adventure s.c, Ludatec, Szopeneria. Patronat medialny nad imprezą obieli niezawodny Magazyn Sportów Wodnych „Żagle”, Radio PIK, TVP Bydgoszcz oraz Gazeta Pomorska.

„Przyjaciele-Sportu”
Jacek Olubiński
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 7 maja

Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie pochowano Leszka Błaszczyka, żeglarza, dziennikarza, wieloletniego redaktora naczelnego "Żagli". W czasie II wojny światowej - członek harcerskich "Szarych Szeregów", później deportowany do Niemiec na przymusowe roboty
środa, 7 maja 2008
Ze Świnoujścia wyruszył w rejs s/y "Bies" pod Kapitanem Bogdanem Prądzyńskim; w powrót do kraju jacht wystartował 15 lipca 1976 r. pod Kpt. Stanisławem Horeckim (zakończenie rejsu 15 października w Kołobrzegu).
środa, 7 maja 1975
Na południowym Atlantyku sir Alec Rose zamyka wokółziemską pętlę na "Lively Lady".
sobota, 7 maja 1966
Patent kapitański zdobywają Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i Dariusz Bogucki.
sobota, 7 maja 1966
Zwodowano żaglowiec "Preussen", jeden z największych żaglowców świata; statek pływał z Europy do Ameryki Południowej, a po kolizji (1910 r.) z parowcem "Brighton" uległ uszkodzeniu, zakotwiczony - zerwał się z kotwicy i rozbił na skałach.
środa, 7 maja 1902
Zwodowano "Victory" - statek flagowy Horatio Nelsona, sławny udziałem w bitwie pod Trafalgarem; obecnie okręt stoi w suchym doku w Portsmouth pełniąc funkcję muzeum.
wtorek, 7 maja 1765