TYP: a1

W Nowej Zelandii odkryto świecące rekiny

czwartek, 4 marca 2021
Z mediów/National Geographic

Jeśli jesteście miłośnikami filmów sensacyjnych, z pewnością zdarzyło wam się widzieć scenę z helikopterem, poszukującym kogoś za pomocą szperaczy. Okazuje się, że podobny sposób wymyśliła natura. Co ciekawe, posługują się nim rekiny. A żeby było śmieszniej, do swoich „reflektorów” używają tego samego pigmentu, co robaczki świętojańskie.

 

Chodzi oczywiście o znany właśnie u robaczków efekt bioluminescencji. I teraz najważniejsze – efekt „robaczkowy” udało się zaobserwować u zwierzęcia znacznie większego, czyli u rekinów – a dokładniej u liksy, czyli Dalatias licha, Rzadko spotykanego gatunku żyjącego na głębokości 200-600 metrów.

Wspomniany efekt bioluminescencji wywołuje niejaka lucyferyna, która w organach zwanych fotoforami na spodniej części zwierzęcia „świeci” na skutek reakcji utleniania, w której katalizatorem jest enzym lucyferaza. Liska, polując w mrocznych głębinach, „reflektora” na brzuchu używa właśnie jak policyjny helikopter, szukając szperaczem ofiar. Nieszczęsne ofiary, wychwycone przez reflektor, na dodatek nie widzą rekina, bo od spodu, z powodu bioluminescencji jest niewidoczny na tle rozświetlonej wody. Co jeszcze ciekawsze, rekiny mogą regulować natężenie światła, dopasowując do otoczenia – służą im do tego oczy i niewielki gruczoł w mózgu. Jak twierdzą odkrywcy zjawiska, bioluminescencja służy rekinom nie tylko do polowania i kamuflażu, ale także do rozmnażania się - w okresie godowym prawdopodobnie także „podświetla” umieszczone w miednicy organy płciowe.

Obserwacji na temat świecących rekinów dokonali naukowcy tym razem z Belgii (Marine Biology Laboratory, Earth and Life Institute, Université catholique de Louvain; UCLouvain) i Nowej Zelandii (National Institute of Water and Atmospheric Research; NIWA). Odkrycia dokonano w styczniu 2020 roku 300 metrów pod powierzchnią morza w rejonie Nowej Zelandii zwanej Wyniesieniem Chatham.

Bioluminescencja wcale nie jest unikatowym zjawiskiem. Już wcześniej obserwowano ją u innych, mniejszych rekinów a teraz, badając liksy, naukowcy trafili też na inne „świecące” rekiny drapieżne, m.in. z gatunków Etmopterus granulosus i Etmopterus lucifer. Dalatias licha jest jednak największym dziś znanym kręgowcem ze zdolnością do bioluminescencji. A my uważamy, że ogromny, świecący rekin to idealny obiekt do filmu grozy. 

 


 

 

Tagi: rekin, bioluminescencja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 maja

Do San Salwador na Bahamach dopływa "Groupama 3" dowodzona przez Francka Cammasa ustanawiając rekord trasy z Kadyksu do San Salvador. Międzynarodowa ekipa pokonała 3884. milową trasę w czasie 7 dni, 10 godzin, 58 minut i 52 sekundy, w czasie lepszym od "P
wtorek, 1 maja 2007
Powstało Narodowe Stowarzyszenie Klasy Optimist.
sobota, 1 maja 1993
Na zawał serca umiera Ben Lexcen (Bob Miller), projektant "Australii II".
niedziela, 1 maja 1988
Mając już 75 lat, z Long Island w kierunku Anglii wyruszył na jachcie "Little One" William Willis; jacht znaleziono na środku Atlantyku bez żeglarza na pokładzie.
środa, 1 maja 1968
Konstanty Maciejewicz zostaje mianowany zastępcą dyrektora PSM w Gdyni.
poniedziałek, 1 maja 1939