TYP: a1

Trójoka morska ćma

środa, 21 maja 2025
Hanka Ciężadło

Nie, to nie żart ani skutki niekorzystnego biometu. Trójoki dziwak naprawdę istniał i był drapieżnikiem; miał potężne zęby, kolce oraz wielosegmentowy odwłok. Chociaż był wielkości ludzkiego palca, pewnością siał postrach w morzach i oceanach. Niestety (a może stety?) do naszych czasów nie dotrwał — za to świetnie poradził sobie jako skamieniałość.

Amerykańscy naukowcy

Odkrycia dokonali uczeni z północy Ameryki, a dokładnie – z Manitoba Museum i Royal Ontario Museum w Kanadzie. Trójoki dziwak został znaleziony w łupkach Parku Narodowego Yoho, a z analiz paleontologicznych wynika, że żył 500 milionów lat temu. Uczeni nazwali go Mosura fentoni albo po prostu ćmą morską, chociaż trudno powiedzieć, skąd im to przyszło do głowy.

Stworzenie w najmniejszym bowiem stopniu nie przypominało motylka. Miało paszczę najeżoną zębami, ostre pazury, a jakby tego było mało – dziwne rzędy wyrostków po bokach ciała. Przy takim zestawie trzecie oko nie robi już specjalnego wrażenia.

Czy to aby nie pomyłka?

Patrząc na tyranozaura, trudno oprzeć się wrażeniu, że paleontolodzy źle go poskładali i te żałosne przednie łapki należą do jakiegoś innego zwierzęcia. Badania nie pozostawiają jednak wątpliwości – T-rex tak właśnie wyglądał (czyli trochę głupio).

Troje oczu u skamieniałego stworzenia też może budzić wątpliwości, ale tylko na początku; warto pamiętać, że niektóre współcześnie żyjące zwierzęta mają trzecie oko, tzw.  ciemieniowe – można je zaobserwować np. u niektórych jaszczurek, hatterii, legwanów, czy płazów.

Okazy odnalezione przez Kanadyjczyków były doskonale zachowane (do tej pory udało się znaleźć 61 sztuk),  dzięki czemu można było podziwiać nie tylko ich niesamowity wygląd, ale też szczegóły budowy wewnętrznej. To szczególnie ucieszyło naukowców, bo zaliczyli oni „morską ćmę” do stawonogów, a mogąc zbadać jej podzespoły, doszli do wniosku, że niektóre cechy tej grupy zwierząt (np. otwarty układ krążenia) ukształtowały się bardzo dawno — oraz że świat jest naprawdę ciekawym miejscem. 

 

Tagi: nauka, ciekawostki, morska, ćma, Mosura fentoni
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 maja

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007