TYP: a1

Muzeum Morskie w Szczecinie - jest pozwolenie na budowę

czwartek, 8 marca 2018
Z mediów

W Szczecinie powstanie Muzeum Morskie – Centrum Nauki. Wojewoda zachodniopomorski zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę.

[t][/t][s]Fot. Materiały projektanta[/s]

- Cieszę się z tej inwestycji, bo oznacza ona, że Szczecin zwraca się w kierunku Odry, że stopniowo zagospodarowywane są tereny na Łasztowni – mówi Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski – Mam nadzieję, że Muzeum Morskie stanie się kolejną ikoną Szczecina, stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Muzeum Morskie – Centrum Nauki w Szczecinie będzie się mieścić przy ul. Tadeusza Apolinarego Wendy na szczecińskiej wyspie Łasztownia i ma powstać do 2021 roku.

Decyzja wojewody, obok pozwolenia na budowę budynku placówki, dotyczy także kwestii technicznych, m.in. przyłączy wodociągowych, elektroenergetycznych, kanalizacji, wykonania ciągów komunikacyjnych dla pieszych i oświetlenia terenu.

Ostetczna koncepcja artystyczna wystaw Centrum ma powstać do końca czerwca br. Obejmie plan układu wystawy stałej i będzie zawierać szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Później będzie można ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie ekspozycji.

Kształtem budynek muzeum ma przypominać kadłub statku. Projekt został opracowany w 2011 r. przez Piotra Płaskowickiego, jeszcze dla muzeum morskiego. Centrum ma się składać z trzech kondygnacji z ok. 3 tys. m kw. Na ekspozycje. Według szacunków będzie mogło się tam zmieścić ok. 250 eksponatów, podzielonych na grupy tematyczne. Mają też powstać laboratoria, pracownia warsztatowa i planetarium.

Inwestycja będzie  kosztować ponad 80 mln zł. Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i budżetu województwa.

 

Tagi: Muzeum Morskie, Łasztownia, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 7 maja

Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie pochowano Leszka Błaszczyka, żeglarza, dziennikarza, wieloletniego redaktora naczelnego "Żagli". W czasie II wojny światowej - członek harcerskich "Szarych Szeregów", później deportowany do Niemiec na przymusowe roboty
środa, 7 maja 2008
Ze Świnoujścia wyruszył w rejs s/y "Bies" pod Kapitanem Bogdanem Prądzyńskim; w powrót do kraju jacht wystartował 15 lipca 1976 r. pod Kpt. Stanisławem Horeckim (zakończenie rejsu 15 października w Kołobrzegu).
środa, 7 maja 1975
Na południowym Atlantyku sir Alec Rose zamyka wokółziemską pętlę na "Lively Lady".
sobota, 7 maja 1966
Patent kapitański zdobywają Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i Dariusz Bogucki.
sobota, 7 maja 1966
Zwodowano żaglowiec "Preussen", jeden z największych żaglowców świata; statek pływał z Europy do Ameryki Południowej, a po kolizji (1910 r.) z parowcem "Brighton" uległ uszkodzeniu, zakotwiczony - zerwał się z kotwicy i rozbił na skałach.
środa, 7 maja 1902
Zwodowano "Victory" - statek flagowy Horatio Nelsona, sławny udziałem w bitwie pod Trafalgarem; obecnie okręt stoi w suchym doku w Portsmouth pełniąc funkcję muzeum.
wtorek, 7 maja 1765